auto-pasaule.1s.lv

 

Ziemas riepas ar radzēm vai bez. Plusi un mīnusi.


Klimatiskajā zonā, kādā atrodas Latvija, diezgan labi jūtama gadalaiku, jeb tā saukto sezonu maiņa. Ziema (aukstākais gadalaiks) pie mums ir izteikti auksta un sniegaina. Sniega sega vidēji gadā redzama aptuveni 100 dienas, kas mūsu platuma grādos ir visai iespaidīgs skaitlis. Tā kā temperatūras un laikapstākļu izmaiņas ir visai straujas, autovadītājiem ir jāpadomā, kādas riepas likt savam transportlīdzeklim. Mūsdienās ziemas riepas pieejamas 2 variantos – ar radzēm un bez. Radzes ir mazas, skrūvjveidīgas detaļas, kuras tiek ievietotas riepas protektoros. Tās krietni palielina saķeri skarbos ziemas apstākļos uz apledojušiem ceļiem, bet tām tomēr ir arī savi mīnusi. Izvēle, likt savam auto riepas ar radzēm vai bez, arī sagādā vislielākās pārdomas autovadītājiem.

Ziemas riepām ar radzēm ir tikai viens tips. Šīs riepas paredzētas tiem šoferiem, kuri grib justies pārliecināti jebkādos ziemas laikapstākļos. Radzes nodrošinās lielisku saķeri un paātrinājumu uz apsnigušiem vai apledojušiem ceļiem. Mazāka iespēja sānslīdei un stabilitāte uz apledojušiem ceļiem ir šo riepu priekšrocība. Neskatoties uz to, radžotām riepām ir savi mīnusi. Pirmais no tiem ir trokšņu līmenis, ko tās rada braucot pa asfaltu. Tam seko asfalta virsmas seguma bojājumi. Braucot ar šādām riepām, ir jābūt ļoti uzmanīgiem uz slapja asfalta un bruģa, jo uz tāda seguma bremzēšanas ceļš krietni palielinās. Šo iemeslu dēļ riepas ar radzēm ir aizliegtas vairākās Eiropas valstīs. Latvijā riepas ar radzēm pēc likuma atļauts izmantot no 1.oktobra līdz 1. maijam.

Ziemas riepām bez radzēm ir trīs tipi: Centrāleiropas tipa, skandināvu tipa jeb frikcijas un radžojamas ziemas riepas. Centrāleiropas tipa ziemas riepas var izmantot arī kā vissezonas ziemas riepas. Tās pārsvarā paredzētas braukšanai pa pilsētām un tīrītiem ceļiem. Skandināvu tipa ziemas riepas ir ļoti labas braukšanai skarbos ziemas apstākļos. Ar šīm riepām labi var aizvietot radžu riepas. Vadāmība uz apledojušiem ceļiem ir ļoti laba. Šo riepu mīnuss ir pastiprināta dilšana temperatūrā, kas pārsniedz +5 grādus. Radžojamās ziemas riepas ir līdzvērtīgas radžu riepām, bet saķere uz ledus ir samazināta. Šīm riepām nepieciešamības gadījumā servisā var pielikt radzes un pārvērst tās par ziemas riepām ar radzēm.

Kuras riepas tad īsti izvēlēties? Atbildi katrs autovadītājs atradīs individuāli. Pirms ziemas riepu uzlikšanas ir jāsecina, pa kādiem ceļiem un maršrutiem biežāk tiks braukts. Tāpat jāņem vērā, kurā valsts daļā šie ceļi atrodas un kādi ir laikapstākļi uz tiem. Ja laika apstākļi ir siltāki nekā citur un ceļi vairāk tīrīti, tad jāizvēlas riepas bez radzēm un ar mīkstāku gumijas sastāvu. Ja ir ieplānots braukt pa ceļiem ārpus pilsētām, tad labi noderētu mīkstas gumijas riepas ar izteiktiem protektoriem, piemēram, skandināvu tipa riepas. Ja lielāko daļu laika nāksies braukt pa mazas nozīmes ceļiem vai ceļiem, kuri reti tiek tīrīti, tad vēlams izmantot riepas ar radzēm. Tās palīdzēs komfortablāk vadīt auto un pasargās no bīstamām situācijām.

Paldies par raksta ideju musu draugiem no CredX!

Komentāri (1)  |  2015-03-09 18:04  |  Skatīts: 15684x


Kā iegādāties ziemas riepas


Pienākot ziemas skarbākajiem mēnešiem – decembrim, janvārim un februārim – laikapstākļi kļūst krietni neprognozējami. Visvairāk tas skar autovadītāju ikdienu. Ziemā ceļi mēdz apsnigt un uz tiem var izveidoties ledus kārta. Ar vasaras vai vissezonas riepām braukšana pa tādiem ceļiem nebūt nav droša, tāpēc nepieciešams savam auto iegādāties un uzlikt jaunas ziemas riepas, ja tādu nav vai iepriekšējās kalpojušas ilgāk par vienu gadu. Iegādājoties jaunas ziemas riepas ir jāņem vērā dažādi faktori, kā arī rūpīgi jāizvēlas veikals, kurā tās iegādāties.

Ziemas riepas noteikti ir jāiegādājas pavisam jaunas. Vislabākā saķere ar segumu riepām ir pirmajā to lietošanas sezonā. Šajā laikā asas vēl ir lameles, kā arī nav nodilušas kantītes. Riepu droši var lietot arī otrajā sezonā, ja tā vēl ir gana labā stāvoklī. Ja ir iespēja iegādāties riepu, kura noliktavā stāvējusi vairākus gadus, noteikti jāpieprasa atlaide. Gumijas novecošanas dēļ riepas kvalitāte būs nedaudz sliktāka, bet tā katrā gadījumā būs labāka, nekā riepai, ar kuru braukts veselu sezonu.

Pirmā lieta, kas bieži nāk prātā, dzirdot vārdus ziemas riepas, ir radzes. Radzes domātas, lai palielinātu riepu saķeri uz ļoti apsnigušiem un apledojušiem ceļiem. Radžoto riepu īpašības vadītājiem vienmēr dod psiholoģisko komfortu. Radzēm arī ir savi mīnusi. Uz asfalta vai bruģa tās rada ļoti lielu troksni. Radžotas riepas arī būs jānomaina, ja vēlaties braukt uz dienvidiem tālāk par Lietuvu, jo Polijā un Vācijā šāda tipa riepas ir aizliegtas ar likumu. Līdzīgi kā ar radzēm, jāizvēlas vai riepai protektori būs rupji vai smalki. Smalks protektora zīmējums nodrošinās pietiekamu klusumu un labu saķeri uz asfalta un tīrītiem ceļiem. Savukārt rupjš protektora zīmējums būs skaļāks, taču nepievils jūs uz apledojušiem vai dubļainiem grants ceļiem.

Nozīmīgs faktors ziemas riepu iegādē ir gumijas mīkstums. Ar cietākas gumijas riepām varēs ātrāk pabraukt, taču saķere būs sliktāka. Mīkstās riepas nodrošina labu saķeri, bet daudz ātrāk nodilst. Tas gan lielā mērā ir atkarīgs no auto vadīšanas stila un vadītāja paradumiem.

Riepas cena arī var būt svarīga lieta riepu iegādes procesā. Iztērējot lielāku naudas summu, var iegādāties pasaulē vairāk pazīstamu modeļu riepas, piemēram, ‘’Goodyear’’, ‘’Michelin’’, ‘’Continental’’ vai ‘’Pirelli’’. Šo firmu riepu izvēlē ieguldīts vairāk darba un tās ir testētas daudz vairāk nekā citu firmu ražojumi. Daudzām no lielākajām riepu ražotāju firmām ir meitasuzņēmumi, kuri ražo pavisam nedaudz zemākas kvalitātes riepas, kuras iespējams iegādāties par krietni mazāku naudu. Tas arī būtu galvenais risinājums cilvēkiem, kuri grib ietaupīt, pērkot ziemas riepas. Kvalitātes atšķirību šādām riepām just var tikai pieredzējuši šoferi vai lieli auto fani. Noteikti jāizvairās pirkt riepas, kuru cena ir diezgan zema, bet nav zināma to izcelsme un tām nav nekādu atbilstības sertifikātu. Tādas mēdz pārdot dažādos lielveikalos vai auto tirgos. Tādas iegādāties ir ļoti nedroši, jo nav nekādas garantijas, ka tās varētu ātri sabojāties un tās arīdzan nekad nav testētas.

Kur iegādāties ziemas riepas? Latvijā ir ļoti daudz individuālu pārdevēju, riepu bāzes vai auto tirgošanas vietas, kur var iegādāties jaunas ziemas riepas. Vislabāk to darīt licencētās tirdzniecības vietās. Tajās jūs saņemsiet labāku servisu, kā arī būs zināma riepu izcelsme. Bieži vien par to var pārliecināties, salīdzinot, vai pārdevējs grib nopārdot kādu izteiktu riepas modeli, vai arī piedāvā dažādus risinājumus, atbilstoši klienta vajadzībām.  

Komentāri (0)  |  2015-03-09 18:03  |  Skatīts: 770x