auto-pasaule.1s.lv

 

Ziemas riepas ar radzēm vai bez. Plusi un mīnusi.


Klimatiskajā zonā, kādā atrodas Latvija, diezgan labi jūtama gadalaiku, jeb tā saukto sezonu maiņa. Ziema (aukstākais gadalaiks) pie mums ir izteikti auksta un sniegaina. Sniega sega vidēji gadā redzama aptuveni 100 dienas, kas mūsu platuma grādos ir visai iespaidīgs skaitlis. Tā kā temperatūras un laikapstākļu izmaiņas ir visai straujas, autovadītājiem ir jāpadomā, kādas riepas likt savam transportlīdzeklim. Mūsdienās ziemas riepas pieejamas 2 variantos – ar radzēm un bez. Radzes ir mazas, skrūvjveidīgas detaļas, kuras tiek ievietotas riepas protektoros. Tās krietni palielina saķeri skarbos ziemas apstākļos uz apledojušiem ceļiem, bet tām tomēr ir arī savi mīnusi. Izvēle, likt savam auto riepas ar radzēm vai bez, arī sagādā vislielākās pārdomas autovadītājiem.

Ziemas riepām ar radzēm ir tikai viens tips. Šīs riepas paredzētas tiem šoferiem, kuri grib justies pārliecināti jebkādos ziemas laikapstākļos. Radzes nodrošinās lielisku saķeri un paātrinājumu uz apsnigušiem vai apledojušiem ceļiem. Mazāka iespēja sānslīdei un stabilitāte uz apledojušiem ceļiem ir šo riepu priekšrocība. Neskatoties uz to, radžotām riepām ir savi mīnusi. Pirmais no tiem ir trokšņu līmenis, ko tās rada braucot pa asfaltu. Tam seko asfalta virsmas seguma bojājumi. Braucot ar šādām riepām, ir jābūt ļoti uzmanīgiem uz slapja asfalta un bruģa, jo uz tāda seguma bremzēšanas ceļš krietni palielinās. Šo iemeslu dēļ riepas ar radzēm ir aizliegtas vairākās Eiropas valstīs. Latvijā riepas ar radzēm pēc likuma atļauts izmantot no 1.oktobra līdz 1. maijam.

Ziemas riepām bez radzēm ir trīs tipi: Centrāleiropas tipa, skandināvu tipa jeb frikcijas un radžojamas ziemas riepas. Centrāleiropas tipa ziemas riepas var izmantot arī kā vissezonas ziemas riepas. Tās pārsvarā paredzētas braukšanai pa pilsētām un tīrītiem ceļiem. Skandināvu tipa ziemas riepas ir ļoti labas braukšanai skarbos ziemas apstākļos. Ar šīm riepām labi var aizvietot radžu riepas. Vadāmība uz apledojušiem ceļiem ir ļoti laba. Šo riepu mīnuss ir pastiprināta dilšana temperatūrā, kas pārsniedz +5 grādus. Radžojamās ziemas riepas ir līdzvērtīgas radžu riepām, bet saķere uz ledus ir samazināta. Šīm riepām nepieciešamības gadījumā servisā var pielikt radzes un pārvērst tās par ziemas riepām ar radzēm.

Kuras riepas tad īsti izvēlēties? Atbildi katrs autovadītājs atradīs individuāli. Pirms ziemas riepu uzlikšanas ir jāsecina, pa kādiem ceļiem un maršrutiem biežāk tiks braukts. Tāpat jāņem vērā, kurā valsts daļā šie ceļi atrodas un kādi ir laikapstākļi uz tiem. Ja laika apstākļi ir siltāki nekā citur un ceļi vairāk tīrīti, tad jāizvēlas riepas bez radzēm un ar mīkstāku gumijas sastāvu. Ja ir ieplānots braukt pa ceļiem ārpus pilsētām, tad labi noderētu mīkstas gumijas riepas ar izteiktiem protektoriem, piemēram, skandināvu tipa riepas. Ja lielāko daļu laika nāksies braukt pa mazas nozīmes ceļiem vai ceļiem, kuri reti tiek tīrīti, tad vēlams izmantot riepas ar radzēm. Tās palīdzēs komfortablāk vadīt auto un pasargās no bīstamām situācijām.

Paldies par raksta ideju musu draugiem no CredX!

Komentāri (0)  |  2015-03-09 18:04  |  Skatīts: 15640x
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ